Monika z MasterChefa promluvila o rasismu: Setkání s realitou je smutné

Zdroj: Nova.cz

Monika Kokyová se snaží získat titul v kulinářské show MasterChef Česko. Už před nástupem do studia dlouho nemohla najít práci, jelikož nemá praxi v oboru. Jinde ji dle jejích slov nechtěli vzít kvůli jejímu romskému původu...

Jakožto soutěžící MasterChefa se musí za svoje místo na slunci pořádně prát. Ostatně stejně jako v životě. Sama říká, že v minulosti jí byla několikrát upřena pracovní pozice kvůli tomu, že je Romka. „Já jsem se vyučila kuchařkou, ale neměla jsem praxi. V jednotlivých pracech mi vždy říkali, že potřebují někoho kdo ji má a kdo v tom umí chodit. Pociťovala jsem občas i rasistický podtext. Svěřila jsem se s tím tchýni a ona mi nevěřila,“ vypráví Monika.

MasterChef: Monika Kokyová - 4
Zdroj: Nova.cz

Rozhodla se tedy, že jí ukáže, jaké je setkání s realitou. „Zavolala jsem na pracovní místo. Po telefonu chtěli, abych přijela. Prý se domluvíme. Řekla jsem jim vše, že jsem vyučená a mám chvíli po škole. Přijďte, přijďte, odvětili vždy,“ pokračuje. „Tchýně šla se mnou, aby to viděla. Už mezi dveřmi mi řekli na shledanou. Reakce na to, že nám přece říkali, ať přijdeme, bylo zkrátka ne. Obsazeno,“ konstatuje Monika.

MasterChef: Monika Kokyová
Zdroj: Instagram

Hovoří i o tom, že vytrvalost v hledání někdy není úplně možná. Jednou vás to prostě omrzí. „S rasismem jsem se párkrát skutečně setkala. Člověk ztrácí chuť hledat práci. Nejsem průbojný typ, že bych se začala hádat. To ne. Já vždycky odejdu se sklopenou hlavou. Možná se situace po skončení MasterChefa změní,“ doufá.

MasterChef: Monika Kokyová - 6
Zdroj: Nova.cz

Monika si ale natolik užívá účast v MasterChefovi, že hlavu věšet ani nestačí a je jí jasné, že svítá na lepší časy. Není totiž možné, aby si jejích výkonů v soutěži nikdo nevšiml.

 

Kulinářskou show MasterChef můžete sledovat ve středu ve 21:35 na TV Nova!


 

Nova.cz